Fronołów nad Bugiem, internetowa społeczność przyjaciół Fronołowa
Strona Główna · Artykuły · Forum · Linki · Kontakt · Galeria · Szukaj · Filmy Video · Na ryby · Download · Usługi · Niedziela, Marca 07, 2021
Wspomnienia mieszkańców
Z A P R A S Z A M Y !

Wspaniałe wspomnienia
z dawnych lat
mieszkańców i przyjaciół
Fronołowa


Nawigacja
Najnowsze komentarze

eKartki

Gadżety


Propozycje:
co dodać na stronie

Ostatnie Artykuły
Fronołów 1905 - 1948...
Zakaz wstępu do lasu
Mierzwice zostaną up...
Głosujcie na Mierzwice!
Obóz przysposobienia...
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Problem z kodowaniem...
Gazociąg Polska - L...
smieci we Fronołowie
A-fro-ktualności
Mierzwice Kolonia - ...
Najciekawsze Tematy
Czy potrzebna lep... [143]
A-fro-ktualności [126]
smieci we Fronołowie [63]
Kalendarz [61]
Gdzie można / war... [59]
Witamy mieszkańców :) off

Mieszkańcy online:

Ania 4 dni
Nela 3 tygodni
grozan 3 tygodni
Paul 3 tygodni
darekb 4 tygodni
Ela 6 tygodni
Szopler11 tygodni

Gości online: 4

Twoje IP to: 3.235.108.188

Losowa Fotka
Góra Zamkowa i cerkiew w Drohiczynie
Góra Zamkowa i cerkiew w Drohiczynie
Drohiczyn
Newsletter
Dla mieszkańców
Linia Mołotowa. Czy tylko obronna?
Do prac projektowych przy budowie linii umocnień pasa granicznego Rosjanie przystąpili w październiku 1939 r. Wówczas tej potężnej militarnej inwestycji nie określano Linią Mołotowa. Ten termin pojawił się niedawno w publikacjach o charakterze popularnym, na fali rosnącego zainteresowania wcześniej raczej mało znanymi dziejami sowieckich umocnień.

Fortyfikacje wzniesiono w bezpośredniej bliskości granicy sowiecko-niemieckiej, ustalonej mocą tzw. paktu Ribbentrop-Mołotow. Ciągnęły się na długości setek kilometrów pomiędzy wybrzeżem Bałtyku pod litewską Połągą a podnóżem Karpat, na południe od Przemyśla.

Już w czasie prac koncepcyjnych istniały plany budowy umocnień w głębi sowieckiego terytorium, Stalin zdecydował jednak o ufortyfikowaniu pasa granicznego. Budowa schronów bojowych odbywała się często bez możliwości ukrycia przed obserwatorami ze strony niemieckiej. Przyszły przeciwnik znał doskonale rozmieszczenie większości obiektów fortyfikacji.

Niedawno pojawiły się opinie, że z wojskowego punktu widzenia takie usytuowanie obiektów Linii Mołotowa przestaje mieć absurdalny charakter, jeśli uwzględnić doktrynalne zamiary Stalina. W myśl kontrowersyjnych hipotez umocnienia graniczne miały nie tyle bronić, co odstraszać, a przede wszystkim służyć jako osłona podstaw sowieckiego uderzenia na Niemcy!

Podobno Stalin szykował się do wojny z Hitlerem, który uprzedził jego zamiary zaledwie o kilka tygodni. Linia Mołotowa dzieliła się na rejony umocnione, których było 13. Obecnie w granicach Polski znajdują się pozostałości obiektów fortyfikacyjnych czterech rejonów na Podlasiu i wschodnim Mazowszu oraz dwóch rejonów na Roztoczu Wschodnim oraz w okolicy Przemyśla.

Wznoszenie schronów bojowych na całej linii trwało aż do niemieckiego ataku 22 czerwca 1941 r. Mimo zatrudnienia ponad 150 tys. robotników zdążono wykonać zaledwie jedną czwartą zakładanego planu budowy. Na całej Linii Mołotowa powstało ok. 1900 różnych obiektów fortyfikacyjnych!

Ze względu na powszechne niedomagania socjalistycznej gospodarki nie zdążono wyposażyć w uzbrojenie wielu z ukończonych schronów. Trzeba przyznać, że projekty kilku typów budowanych obiektów przewidywały bardzo nowoczesne rozwiązania techniczne, zarówno w konstrukcji ścian, jak i wyposażeniu.

Wiele schronów miało dwie kondygnacje, instalację elektryczną z własnymi agregatami prądotwórczymi, śluzy gazowe, systemy wentylacji i ogrzewania, a nawet kanalizacjęi sanitariaty. Ogromny wysiłek organizacyjny i ekonomiczny poszedł na marne. 22 czerwca 1941 r. Niemcy sforsowali sowieckie fortyfikacje, głównie rozwijając natarcia w miejscach dobrze im znanych luk w umocnieniach. Oczywisty jest fakt zaskoczenia strony sowieckiej.

Jego efekt wspomógł sprytnie przez niemieckich sztabowców wybrany czas ataku - niedzielny świt. Obyczaj sobotnich wieczornic, w czasie których czerwonoarmiści ucztowali i oddawali się kulturalnym rozrywkom spowodował, że część z nich w niedzielny poranek prezentowała bardzo marną gotowość bojową. Na północnym brzegu Bugu, pomiędzy Drohiczynem, Mielnikiem i Niemirowem można spotkać bardzo liczne schrony dawnej Linii Mołotowa.

Są wśród nich obiekty zniszczone, ale zdarzają się też całkiem nieźle zachowane. Od Wólki Nadbużnej przez Anusin, Olendry, Maćkowicze, Osłowo do Mielnika wiedzie niebieski szlak turystyczny nazwany Szlakiem Bunkrów. Na jego trasie znajdują się liczne żelbetowe pozostałości jednej z potężniejszych linii fortyfikacyjnych nowożytnej Europy.Kto zamierza penetrować wnętrza, powinien zaopatrzyć się w latarkę i pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Bardzo niebezpieczne dla niedoświadczonych eksploratorów są zwłaszcza dwukondygnacyjne schrony z niezabezpieczonymi dziurami w stropach.
Dodane przez Admin dnia lipca 01 2008 20:01:56 · 4 Komentarzy · 7882 Czytań Drukuj
Komentarze
AnnS dnia lipca 04 2008 23:10:10
Ten szlak omija najciekawsze obiekty. Przejechaliśmy go rowerkami 3 lata temu i tylko kilka zaśmieconych bunkrów na nim jest. W głębi lasu za Moszczoną Królewską są dużo ciekawsze, niektóre nawet nienaruszone, inne noszące ślady walki, gigantyczne rowy pomiędzy nimi i mogiły ludzi, którzy tam zginęli

Dla geocachingowych poszukiwaczy polecam: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=3729
czajorek dnia sierpnia 17 2008 23:15:08
Witam...

jestem z Warszawy... Niedługo wybieram się w tamte okolice trochę pozwiedzać... Chciałbym się dowiedzieć... czy istnieje jakaś szczegółowa mapa, na której zaznaczone są WSZYSTKIE obiekty Brzeskiego Rejonu Umocnionego (Siemiatycze i okolice - promień ok. 30 km)??
Z góry dziękuję za odpowiedź...

Pozdrawiam...
czajorek
Admin dnia sierpnia 18 2008 07:16:46
niestety, najprawdopodobniej takiej mapy (ogólnodostępnej) nie ma

- trzeba ją zbudować ;)
makt dnia sierpnia 18 2008 14:47:15
Witam!
Pracujemy usilnie nad zbudowaniem kompletnej mapy schronów bojowych Linii Mołotowa w Polsce. Efekty naszej pracy można obejrzeć na www.kriepost.one.pl
Są tam mapy północnego i południowego odcinka LM z zaznaczonymi pozycjami schronów. Niestety na obecnym etapie nie mamy lokalizacji GPS z Brzeskiego RU. Jeżeli podróżujecie z GPS i chcielibyście stać się współautorami takiej mapy to zapraszamy do współpracy. Trzeba zapisać współrzędne GPS schronu, opisać jego stan, ilość strzelnic, i razem z kilkoma fotkami przesłać do nas. Im większa liczba pasjonatów będzie wspierać nas wiarygodnymi danymi tym szybciej stworzymy taką mapę.
Pozdrawiam
Marcin Kozdrój
Grupa badawcza kriepost.one.pl

P.S. mapki z lokalizacjami schronów brzeskiego RU są w książce Tomasza Wesołowskiego "Linia Mołotowa r11; sowieckie fortyfikacje graniczne z lat 1940-1941 na przykładzie 62 Brzeskiego Rejonu Umocnionego", Białystok 2001.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Dodaj do ulubionych
Logowanie
Mieszkaniec e-Fronołowa

HasłoNie jesteś jeszcze naszym mieszkańcem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Historia wciąż żywa
P O L E C A M Y !

Historia Fronołowa i
mostu na Bugu
od roku 1905


Ostatnio dodane zdjęcia

31.01.21


31.01.21


31.01.21


31.01.21


31.01.21


31.01.21


31.01.21


21.01.2021


więcej...
Ankieta dla mieszkańców
Czy chciałbyś aby alejki we Fronołowie miały swoje nazwy?

Tak!

Eee.. nie.

Wisi mi to :)

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Created by zwiruk.pl Copyright (C) 2008 | Powered by PHP-Fusion

14784102 Unikalnych wizyt w wirtualnym Fronołowie od maja 2008